Afyonkarahisar Valiliği
Afyonkarahisar Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Afyonkarahisar Valiliği
Afyonkarahisar Valiliği

Oruçoğlu Thermal Resort Hotel İçin “Sıfır Atık Belgesi (Temel Seviye)” düzenlenmiştir.

26 Kasım 2020
Oruçoğlu Thermal Resort Hotel İçin “Sıfır Atık Belgesi (Temel Seviye)” düzenlenmiştir.
Oruçoğlu Thermal Resort Hotel İçin “Sıfır Atık Belgesi (Temel Seviye)” düzenlenmiştir.

Bakanlığımız, “Sıfır Atık” prensibini hedef almış ve 2017 Haziran ayında çalışmalara başlayarak öncelikle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ve Bakanlığımız hizmet binasında uygulamaya geçmiştir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde 26.09.2017 tarihinde Sıfır Atık Projesinin Tanıtım Toplantısı yapılarak bu projenin tüm Türkiye’de uygulanmasına ilişkin yola çıkılmıştır.

Sıfır Atık Projesi kapsamında ki çalışmalara Valiliğimizce 2017 yılı Aralık ayı içerisinde başlanılmıştır.

Sıfır Atık; israfın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla Valiliğimiz ve Müdürlüğümüz sıfır atık projesini öncelikle kendi hizmet binalarında uygulayarak, projenin İlimizde ki kamu kurum/kuruluş ve işletmelerde hayata geçirilmesine önderlik yapmaktadır.

Bu kapsamında; İlimizde; yerel paydaşlara yönelik 19 adet bilgilendirme toplantısı, Sayın Valimiz ve eşinin takip ve koordinasyonunda 6 Adet değerlendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamında 2018-2019 yıllarında 42.250 kişiye farkındalık eğitimi verilmiş olup, Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği tarafından Aralık 2019 ile Ocak+Şubat 2020 döneminde 12.282 öğrenciye Sıfır Atık konulu eğitim verilmiştir.

2020 Yılı Kasım ayı itibariyle, İlimizde Sıfır Atık Bilgi Sistemine kayıtlı kurum/kuruluş ve işletme sayısı 1689 dur.

 

SIFIR ATIK BELGESİ

“Sıfır Atık Yönetmeliği”nin 12.01.2020 tarihinde yürürlüğe giren “Sıfır atık belgesi alma yükümlülüğü” başlıklı 16 ncı maddesinin birinci fıkrasında; “Sıfır atık yönetim sistemini kurmakla yükümlü EK-1 listedeki yerler, 17 nci maddede tanımlanan süreç doğrultusunda temel seviyede sıfır atık belgesi almak zorundadır…” hükmü yer almaktadır. EK-1 listesinde ise, Kamu Kurum ve Kuruluşları’nın sıfır atık yönetim siteme geçişlerinin tamamlanması için belirlenen son tarih 1 Haziran 2020 dir.

Sıfır Atık Yönetmeliği hükümleri gereği, sıfır atık yönetim siteme geçiş işlemlerinin tamamlanmasına müteakip temel seviyedeki sıfır atık belgesi için sıfır atık bilgi sitemi üzerinden başvuruda bulunulmaktadır.

Başvuruların, Sıfır Atık Yönetmeliği’nin 17 nci maddesi kapsamında Müdürlüğümüzce değerlendirilmesi sonucunda, yönetmelikle belirlenen kriterlerin sağlandığı, herhangi bir bilgi/belge eksikliği bulunmadığı tespit edilmesi halinde “Sıfır Atık Belgesi (Temel Seviye)” düzenlenmektedir.

Oruçoğlu Thermal Resort Hotel için Müdürlüğümüzce düzenlenen, Sıfır Atık Belgesi (Temel Seviye), Otel Müdürü Emrah KESEN’e İl Müdürümüz Mustafa ORUÇ tarafından 26.11.2020 tarihinde teslim edildi.

 

"Sıfır Atık Projesi" ile ilgili merak edilen herşey için: “http://sifiratik.csb.gov.tr/”

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır